Newsletter

Imię:
E-mail:

Tłumacz strony

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Dożynki Powiatowe w Kobierzycach 2016

W dniach 27-28 sierpnia 2016 roku odbyły się Dożynki Powiatowe w Kobierzycach. Obchody święta plonów rozpoczęła msza św. o 12.00 w Kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP. Później na stadionie sportowym przy ul. Sportowej odbyła się część artystyczna, wystawowa oraz koncertowa. Przy pięknej słonecznej pogodzie na tysiące zwiedzających czekały nie lada atrakcje oraz imprezy towarzyszące. Wieczorem dla publiczności zaśpiewała Halinka Mlynkova oraz Zakopower. Na Dożynkach w Kobierzycach nie mogło zabraknąć oczywiście GRH "Pancernych" Strzegom, którzy zaprezentowali się jak zwykle w pełnej krasie. Do zobaczenia za rok !!!

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

 

Piknik Lotniczy w Świebodzicach 2016

W dniach 20-21 sierpnia 2016 roku odbył się kolejny Odlotowy Piknik Lotniczy w Świebodzicach, którego organizatorami byli Burmistrz Miasta Świebodzice oraz Towarzystwo Lotnicze. Impreza miała miejsce się na Gminnym Lotnisku (droga na Olszany), gdzie nie brakowało sporej rzeszy publiczności. Jak co roku podczas pikniku rozegrane zostały zawody spadochronowe na celność lądowania, w których skoczkowie walczyli o Puchar Burmistrza Świebodzic. W programie imprezy znalazło się poza tym wiele atrakcji, takich jak pokaz polskich i zagranicznych statków powietrznych, pokaz sprzętu lotniczego, wystawa sprzętu militarnego w wykonaniu Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Pancerni" Strzegom. Dla najmłodszych uczestników było puszczanie latawców oraz balonów, a także strefa zabawy i liczne konkursy z nagrodami.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

 

25. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu

Za Nami jubileuszowa 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. Jak co roku już tradycyjnie biorące udział w festiwalu wszystkie zespoły wzięły udział w nabożeństwach odprawianych w strzegomskiej Bazylice Mniejszej oraz kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej. Po zakończeniu mszy św. wszyscy udali się następnie na strzegomski Rynek, gdzie odtańczony został uroczysty Polonez. Jako pierwsza para prowadząca zatańczył burmistrz Strzegomia pan Zbigniew Suchyta i asesor ds. współpracy zagranicznej Cinzia Belloi z włoskiego Pavullo nel Frignano, które jest miastem partnerskim Strzegomia. Owacje publiczności i oklaski po zakończeniu Poloneza były bardzo długie. Wspaniałym punktem i zarazem ukoronowaniem tegorocznego 25. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru był tzw. "Rynek Świata", na którym mieszkańcy Miasta i Gminy Strzegom, a także wszyscy przyjezdni goście, mieli niepowtarzalną okazję posmakować potrawy przygotowane przez zespoły biorące udział w Festiwalu. Znakomitą oprawą muzyczną był koncert kapel dolnośląskich, które w liczbie 23, zagrały na scenie w parku miejskim. Cały koncert utrzymany był w formie biesiady, na której nie mogło zabraknąć degustacji wyśmienitych kiszonych ogórków i chleba za smalcem. 25. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu zakończył się koncertem znanego zespołu muzycznego Enej. Grupa zagrała swoje największe przeboje. W imieniu organizatorów i własnym zapraszamy już za rok do Strzegomia na kolejną – 26. edycję Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Do zobaczenia !!!

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

 

I Żarowskie Spotkanie Miłośników Motoryzacji

I Żarowskie Spotkanie Miłośników Motoryzacji jest już za nami. Wszyscy, którzy pojawili się w tym dniu na Targowisku Miejskim w Żarowie mieli niepowtarzalną okazję aby zobaczyć niecodzienne eksponaty tworzące historię polskiej, jak i światowej motoryzacji. Wydarzenie to zgromadziło nie tylko posiadaczy pojazdów, ale również tych, którzy motoryzacją pasjonują się od wielu lat. Wśród prawdziwych perełek lśniących lakierem i chromem w blasku upalnego słońca furorę robiły piękne Warszawy w wersji M20 (zdobywca tytułu: Najładniejszy Klasyk) i M223 - ikony polskiej motoryzacji z doby PRL. Nie mogło zabraknąć oczywiście marki Fiat z modelami 125p i 126p zarówno w wersji retro jak i sport. Wśród reprezentantów przemysłu motoryzacyjnego zza naszej wschodniej granicy była m.in. wspaniała czarna Wołga-Gaz 24 oraz Zaporożec 968M. Wielkim zainteresowaniem publiczności cieszył się amerykański krążownik szos Buick Riviera, skrywający pod maską potężny ponad 7 litrowy silnik benzynowy o mocy 350 KM. Najstarszym pojazdem I Żarowskiego Spotkania Miłośników Motoryzacji był VW typ 82 Kübelwagen, rocznik 1943 z oryginalnym silnikiem (zdobywca tytułu: Show&Shine – pojazd "robiący największą robotę"). Pojazd Stowarzyszenia GRH "Pancerni Strzegom", uczestniczył już w wielu rekonstrukcjach historycznych, m.in. w niedawnym IV Dolnośląskim Pikniku Militarnym na Włodarzu. Liczną grupę prezentowanych pojazdów stanowiły auta w wersji sport i tuning. W tej grupie wyróżniały się różne modele BMW, Ford Fiesta, Opel Manta oraz VW Jetta (zdobywca tytułu: Najładniejsza Felga). Wśród uczestników nie mogło zabraknąć oczywiście motocyklistów, którzy dotarli na miejsce Spotkania maszynami przeróżnym marek i modeli od WFM 125, IŻ 49, CZ 175, SHL 175 M11 po Suzuki, Yamahy i słynne Harleye Davidson. Motocykliści byli nie tylko najbardziej barwną, lecz także najgłośniejszą grupą uczestników, która zgarnęła puchar w kategorii: Najgłośniejszy Wydech. I Żarowskie Spotkanie Miłośników Motoryzacji uświetnił pokaz Straży Pożarnej w wykonaniu strażaków z OSP Żarów, którzy w pocie czoła zaprezentowali techniki cięcia pojazdu w celu wydobycia poszkodowanych pasażerów. Na zakończenie specjalnie dla Żarowian była wspaniała i huczna parada ulicami miasta, która z perspektywy pasażerów pojazdów cabrio wyglądała "jak trzęsienie ziemi pośród potężnego ryku silników i klaksonów".

Link do filmu>>

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

 

IV Dolnośląski Piknik Militarny - Włodarz

Już po raz czwarty, tym razem we „Włodarzu” – największym kompleksie poniemieckim, znajdującym się na terenie Gór Sowich, niedaleko Jugowic Górnych odbył się w dniach 30 i 31 lipca Dolnośląski Piknik Militarny Riese. Organizatorzy zabrali nas w podróż w czasie, do okresu II Wojny Światowej. Choć w tym roku nie udało się uzyskać pomocy finansowej, atrakcji było co nie miara. Pierwszego dnia pikniku miało miejsce odsłonięcie oraz prezentacja najnowszego nabytku Muzeum Techniki Militarnej „Sztolnie Włodarz” – niemieckiej rakiety V1 odwzorowanej w skali 1:1. Z tej okazji wyemitowane zostały materiały archiwalne dotyczące właśnie tej zabójczej rakiety dalekiego zasięgu. Następnie odbyła się premiera archiwalnego filmu Tadeusza Słowikowskiego „RIESE – ZAMEK KSIĄŻ 1980” oraz spotkanie z autorem reportażu. Swoją premierę miał również odcinek Depozytów III Rzeszy pt. „Muchołapka-Sekrety Molke” i spotkanie z bohaterem reportażu, ostatnim żyjącym świadkiem – Janem Latańskim. O godzinie 18:00 odbył się koncert Jarka Chojnackiego. Podczas całego pikniku, co godzinę była możliwość zwiedzania szlaku Riese wraz z badaczami historii – Łukaszem Kazkiem i Grzegorzem Borensztainem. W niedzielę – Andreas Richter oraz Piotr Koper wyemitowali dla publiczności materiały archiwalne dotyczące „Złotego Pociągu”. Zainteresowane osoby miały także okazję zobaczenia kolejnych odcinków Depozytów III Rzeszy oraz spotkania z jednym z pierwszych osiedleńców, przybyłych do Walimia w lipcu 1945 roku.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

 

Święto Granitu Strzegomskiego 2016

Tegoroczna edycja Święta Granitu Strzegomskiego przeszła do historii. Od 17-19 czerwca mieszkańcy i zaproszeni goście mieli okazję nie tylko podziwiać skarb Ziemi Strzegomskiej, jakim jest granit, lecz także uczestniczyć w licznych zawodach sportowych oraz koncertach muzycznych. W piątek, w Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” w Strzegomiu – przed oficjalnym otwarciem Święta Granitu Strzegomskiego, odbył się wernisaż wystawy „Ewa Solima – 20-lecie twórczości”. Jej autorka jest znaną malarką, rzeźbiarką, projektantką, autorką granitowych rzeźb. W piątek wieczorem na strzegomskim rynku zaśpiewała czeska piosenkarka Gabi Gold oraz Marcin Siegieńczuk wraz z zespołem Junior. Tego dnia odbyła się także biesiada kamieniarska. W sobotę i niedzielę ze strzegomskiego Rynku i CAS Karmel ogólnopolskie telewizje TVN 24 i TVN Meteo Actice nadawały pogodę wyjazdową. Również w sobotę w Strzegomskim Centrum Kultury odbyły się turnieje: szachowy i gier komputerowych o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej. Z sobotnich atrakcji sportowych wymienić należy V Ogólnopolski Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza Strzegomia – „Strzegomska Dwunastka – Biegajmy Razem”. Uczestnicy biegu pokonali dystanse na 12 km i 6 km. Ważny punkt soboty stanowiło również tworzenie Kamieni Przyjaźni Miast Partnerskich i Środowisk Branżowych na strzegomskim Rynku. Uczestnicy mogli zobaczyć na strzegomskim rynku m. in. granitowy stół do ping-poga, granitową armatę i podkowę, kamienne globusy z wyrzeźbionymi kontynentami, granitowy kran z cieknącą wodą, granitowe meble i granitową rzeźbę Stefana Żeromskiego. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się także potężne maszyny kamieniarskie z prezentacją ich codziennej pracy. Wieczorem na scenie wystąpili: Mrozu oraz O. S. T. R. W niedzielę w CAS "Karmel" odbyła się XXXI Regionalna Giełda Minerałów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także pokazy walk rycerskich z udziałem bractw na placu przy Bazylice Mniejszej w Strzegomiu oraz wystawa militarna Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Pancerni" Strzegom. Tego samego dnia na stadionie OSiRu odbyły się także Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Świdnickiego. W ramach podziękowań dla uczestników Święta Granitu, burmistrz Strzegomia, pan Zbigniew Suchyta wręczył granitowe statuetki. Jadna z nich wręczona została Stowarzyszeniu GRH "Pancerni" Strzegom. Na koniec Święta Granitu Strzegomskiego przed strzegomską publicznością zaprezentowały się gwiazdy wieczoru. Małgorzata Ostrowska oraz zespół Wilki. Już teraz zapraszamy na kolejną edycję Święta Granitu Strzegomskiego. Do zobaczenia !!!

Zapraszamy do galerii>>

 

Marsz Cieni - Warszawa 2016 r.

Już po raz kolejny GRH Pancerni Strzegom wzięli udział w marszu Cieni który w dniu 3 kwietnia 2016 roku przemaszerował ulicami Warszawy. Biorąc udział w marszu  pragnąłem oddać cześć i utrwalić pamięć Polskich Żołnierzy pomordowanych na nie ludzkiej ziemi przez NKWD, w marszu upamiętniającym Polskich Żołnierzy wzięło udział ponad 300 rekonstruktorów z całego kraju, jadąc na takie historyczne wydarzenie i upamiętniając ostatnią drogę polskich bohaterów  czujemy się dłużni pamięci żołnierzom obrońcom naszej Ojczyzny, którzy przez ponad 50 lat byli zapomniani i bezimienni. Będąc w miejscach upamiętniających zbrodnie z 1940 roku , składając znicze i oddając cześć pomordowanym czuję się dumny że mogę tego dotknąć, karmiąc swoją duszę tym, że mój skromny wkład w tak znaczące wydarzenie historyczne  mojej Ojczyzny jest czymś wyjątkowym i nie powtarzalnym.

 

I Żarowska Prelekcja Historyczna

I Żarowska Prelekcja Historyczna już za nami. Licznie zgromadzona w kawiarni GCKiS publiczność miała niepowtarzalną okazję usłyszeć o legendarnym złotym pociągu oraz tajemnicach i skarbach skrywanych przez Masyw Ślęży. O tych wszystkich ciekawostkach opowiedziała w niepowtarzalny sposób znana podróżniczka i pisarka pani Joanna Lamparska. Drugim tematem Żarowskich Prelekcji był jeniecki system obozowy w okolicy Żarowa. Mało znane fakty oraz bezimienne groby tych, którzy swój udział w II Wojnie Światowej przepłacili niewolą, ciężką pracą i tragiczną śmiercią. Dla wielu Naszych słuchaczy spore zaskoczenie, szok, niedowierzanie a także cenne mailowe informacje i wskazówki przesłane po zakończeniu prelekcji. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla mieszkańców Żarowa oraz wszystkich przyjezdnych z pobliskich i odległych stron za tak liczną obecność i "żywe" zainteresowanie tematyką historyczną.

Więcej informacji tutaj

 

Spotkanie Dowódcy 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia z Organizacjami Pozarządowymi

W dniu 23 lutego 2016 roku w siedzibie 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia we Wrocławiu odbyło się spotkanie dowódcy 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia z Organizacjami Pozarządowymi , i na zaproszenie organizatora udział wzięła Strzegomska grupa GRH Pancerni Strzegom. Celem spotkania było podsumowanie współpracy 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia z organizacjami pozarządowymi w roku 2015,przedstawiono materiały filmowe i fotograficzne z działań i udziału 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia w różnych imprezach patriotycznych i okolicznościowych na terenie dolnego śląska , w minionym roku. Przedstawiono nowe podstawy prawne i decyzje MON o współpracy z organizacjami pozarządowymi. Przedstawiono plan współpracy Wojskowej Komendy Uzupełnień z organizacjami pozarządowymi i główne cele i kierunki WKU. Głównym zadaniem WKU jest upowszechnianie wolontariatu na rzecz obrony Narodowej, kształtowanie pozytywnego wizerunku sił zbrojnych i służb wojskowych. Podziękowanie za współpracę i wyróżnienia przekazał dowódca 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia pułkownik Kazimierz Łudzki. GRH Pancerni Strzegom za całokształt działalności na rzecz organizacji pozarządowych za wspieranie działań upamiętniających historię wojskowości i oręża Państwa polskiego uhonorowała Pana pułkownika Kazimierza Łudzkiego pamiątkowym srebrnym medalem Gloria Victis.

 

GRH Pancerni na WOŚP 2016 we Wrocławiu

Stało się już tradycją że GRH Pancerni Strzegom zagrali na Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej we Wrocławiu, tegoroczna edycja nie odbyła się w rynku lecz na placu nowy targ,oblężenie było tak ogromne że nie było czasu na przysłowiową kawę , tysiące ludzi o mega ogromnych sercach i hojności bez granic , dzięki czemu zebraliśmy pełne trzy puszki, pieniążków (w sumie 3668,99 zł), które fundacja przeznaczy w tym roku na pediatrię i godną opiek ludzi w starszym wieku. Serdecznie wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i do zobaczenia za rok.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

34. Rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Grodkowie

13 grudnia 2015 już po raz kolejny z inicjatywy Fundacji promocji historii i techniki militarnej „MIILTARNI WROCŁAW”, Stowarzyszenia GRH "Pancerni Strzegom, NSZZ Solidarność śląska opolskiego – oddział w Grodkowie, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa oraz Burmistrza Grodkowa upamiętniono rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego. Na uroczystość zostały wystawione poczty sztandarowe a wśród nich sztandar Zarządu Głównego NSZZ FiPW, Sztandar Zarządu Okręgowego NSZZ FiPW w Opolu, sztandar NSZZ Solidarność śląska opolskiego, sztandar NSZZ Solidarność dolnego śląska i wiele innych. Uroczystości rozpoczęto uroczystą mszą za internowanych, za poległych w walce o wolność i demokrację. Msza ta przebiegała całkiem odmiennie niż tradycyjna ponieważ w miejsce kazania był występ zespołu, który odśpiewał pieśni patriotyczne od czasów legionów po współczesność. Następnym punktem programu była inscenizacja wykonana przez Fundację promocji historii i techniki militarnej „MIILTARNI WROCŁAW” i Stowarzyszenie GRH "Pancerni" Strzegom obrazująca sytuację na ulicach miast podczas stanu wojennego i tak rzucanie ulotek i pogoń milicji za osobami rzucającymi je, przemarsz – pikiety ludzi na ulicach oraz mediacje prowadzone przez Wojsko i Milicję aż do zamieszek manifestujących z ZOMO w tym użycie gazów łzawiących, petard i w konsekwencji aresztowania niektórych osób z grupy protestujących. Milicję wspomagał sprzęt ciężki w postaci transporterów opancerzonych BRDM. Przed inscenizacją był czas aby przywitać osoby, która były internowane w Zakładzie Karnym w Grodkowie oraz krótkie przemówienia wspominające tamte czasy i nawiązujące do sytuacji obecnej. Głos zabierali między innymi; Burmistrz Grodkowa, Poseł na Sejm Janusz Sanocki, przedstawiciel Internowanych oraz Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ FiPW Czesław Tuła. Po inscenizacji przemaszerowano pod Zakład Karny na murach którego jest pamiątkowa tablica upamiętniająca tych którzy byli internowani w Zakładzie Karnym w Grodkowie. Pod tą tablicą zostały złożone wieńce i kwiaty a wśród nich wiązanka od Zarządu Głównego oraz Zarządów Okręgowych NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Wacław Rzeczycki odznaczony srebrnym medalem "Zasłużony Gloria Victis

Pan Wacław Rzeczycki z Żarowa ma dzisiaj 92 lata. Od 2003 roku jest prezesem Miejsko-Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Wcześniej przez 34 lata i 3 miesiące od 1969 roku pełnił funkcję sekretarza Koła. Pan Wacław to żołnierz frontowy, który przeszedł szlak bojowy od Syberii, aż po Berlin. Uczestnik i świadek wielu walk II wojny światowej. W sierpniu 1945 roku oczekiwał na lotnisku polowym na przerzut tysiące kilometrów dalej na front Dalekowschodni przeciwko Japonii. Jak sam wspomina "siedzieliśmy na swoich spadochronach na lotnisku polowym gdzieś na terenie podbitej Rzeszy Niemieckiej, każdy z nas miał ekwipunek broń i racje żywnościowe, słońce chyliło się już ku zachodowi kiedy biegnąca sanitariuszka krzyczała ... chłopcy, chłopcy wracacie do domów, wojna się skończyła, Japonia skapitulowała". W dniu dzisiejszym pan Wacław Rzeczycki został odznaczony przez Stowarzyszenie GRH "Pancerni Strzegom" srebrnym medalem "Zasłużony Gloria Victis". Gratulujemy !!!

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Pancerni Strzegom z wizytą w Szkole Podstawowej w Mietkowie

Na zaproszenie dyrekcji Szkoły podstawowej w Mietkowie z okazji 97 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Państwo Polskie, Pancerni Strzegom zaprezentowali wyposażenie i mundury historyczne z okresu II wojny światowej oraz najnowszy mundur WP wz. 2010 wraz z uzbrojeniem, a także opancerzony transporter kołowy BRDM-2. Zainteresowanie było tak ogromne że ustawiła się długa kolejka uczniów i wykładowców do zwiedzenia wnętrza transportera. Składamy serdeczne podziękowania dla dyrekcji Szkoły Podstawowej za zaproszenie i poczęstunek domowymi wypiekami. Do zobaczenia za rok.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Dzień Niepodległości - Jawor 2015 r.

11. listopada w dolnośląskim, powiatowym Jaworze to podwójne święto. Jest to dzień Odzyskania Niepodległości i jednocześnie święto Patrona Miasta. Tego roku na jaworskim rynku spotkał się Św. Marcin oraz Józef Piłsudski. Wcześniej przedstawiciele władz państwowych, władz miasta, stowarzyszeń, zakładów pracy oraz szkół oddali hołd, składając wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym Tysiąclecie Państwa Polskiego oraz Dnia Zwycięstwa nad Faszyzmem. Następnie msza święta w intencji miasta i mieszkańców oraz część artystyczna. Na zaproszenie władz miasta Jawor, kiaty pod miejscowym pomnikiem złożyła także delegacja Stowarzyszenia GRH Pancerni Strzegom. Pancerniacy zaprezentowali ponadto oręż i umundurowanie Wojska Polskiego.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Gotowy z nami staniesz

Film z udziałem Pancernych Strzegom https://www.youtube.com/watch?v=C4n3H4x-sxg

Premiera filmu z udziałem Pancernych Strzegom we wrocławskim kinie Helios i omówienie scenariusza z reżyserem Jerzym Janickim: Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Próba wydobycia elementów samolotu w Imbramowicach

Za nami kolejne podwodne zmagania z wielką zagadką zbiornika wodnego przy ul. Stawowej w Imbramowicach, który przez wielu potocznie nazywany jest "Fabryką". W piątkowe popołudnie, przy pięknej słonecznej pogodzie pokusiliśmy się o próbę wydobycia namierzonych już wcześniej metalowych konstrukcji. Początek przedsięwzięcia był niezwykle obiecujący. Nasz kolega z Centralnego Ośrodka Nurkowego w Wałbrzychu, Artur Świętoń bez najmniejszego problemu odnalazł uprzednio zaznaczone miejsce. O wiele trudniejszym zadaniem było jednak rozwinięcie ponad 200 metrowej długości odcinka pasów i stalowej liny. Niezwykle pomocny okazał się przy tym ponton, z którego stopniowo zrzucano uprzednio zmontowany hol. Po jego całościowym rozwinięciu można było już opasać tajemnicze konstrukcje zalegające pod wodą. Z chwilą jak w ruch poszła wyciągarka lawety samochodowej, którą podstawił Eugeniusz Stodolak (prezes Stowarzyszenia "GRH" Pancerni Strzegom), cały brzeg szczelnie zapełniony był już tłumem mieszkańców Imbramowic, Dzikowej oraz Bukowa. Kiedy hol został w pełni naprężony, a na wodzie pojawiły się liczne pęcherzyki powietrza, było już wiadomo, że umocowana na jego końcu tajemnicza zawartość drgnęła i zaczęła się przesuwać w kierunku brzegu. Niestety droga, jaką pokonała była znikoma, kiedy przecięciu i zerwaniu uległ mocujący ją pas. Przy chylącym się ku zachodowi słońcu, rozwinięty hol musiał zostać ściągnięty z powrotem na brzeg w celu umocowania na jego końcu mocnej stalowej liny. Ponowne rozwinięcie i podczepienie, było już walką z czasem ... czy zdążą ... czy uda im się wydobyć, takie głosy były słyszalne na brzegu gdzie gwarnym rozmowom nie było końca. Tym razem obyło się jednak bez niespodzianek, a bęben wyciągarki mozolnie nawijał kolejne centymetry holu, na którego końcu miał znajdować się wyczekiwany przez wszystkich "kadłub samolotu". Ściąganie pochłonęło mnóstwo czasu i na dobre zdążył zapanować zupełny mrok. Nie stanowiło to jednak problemu, gdyż niezawodni strażacy z OSP Imbramowice migiem pojawili się na brzegu z agregatem prądotwórczym i zestawem halogenowym, który rozświetlił cały brzeg i ciemną toń wody, z której wychodziły kolejne metry pasów. Wyłaniająca się w końcu stalowa lina zwiastowała rychły koniec i odpowiedź na pytanie, co tak naprawdę znajduje się na jej końcu. Na brzegu nie brakowało rąk chętnych do pomocy. Mężczyźni z zapałem luzowali i naciągali przemoczone i umazane w szlamie pasy. Kiedy emocje sięgały już zenitu, lina została ponownie zerwana w odległości ok. 6-7 metrów od brzegu. W tej sytuacji pod wodę musiał ponownie zejść płetwonurek. W ekstremalnych warunkach, udało się jednak linę zaczepić ponownie. Wydobycie zostało wznowione i po krótkich chwilach, przed godz. 22-ą, było już wiadomo, że "tajemnicza konstrukcja" to ponad 5 metrowej długości fragment torowiska kolejki przemysłowej, po której poruszały się niegdyś kopalniane koleby cegielni Ingramsdorfer Tonwerke. Czy wielki zawód ? Czy wszelkie historie nt. zatopionego podczas II wojny światowej samolotu są tylko legendą ?

Więcej przeczytacie tutaj

III Dolnośląski Piknik Militarny w Ludwikowicach Kłodzkich

Po zakończeniu II wojny światowej Ludwikowice Kłodzkie, wraz z całą ziemią kłodzką, weszły w skład Ziem Odzyskanych, które przypadły Polsce. Według niektórych źródeł, zajęta przez Armię Czerwoną fabryka amunicji, działała jeszcze ok. 2 lata po wojnie. Według innych, pod koniec wojny miała ulec zniszczeniu. Obecnie na terenie byłej tajnej fabryki amunicji Dynamit Nobel AG Molke w Ludwikowicach Kłodzkich, znajduje się Muzeum Techniki Militarnej „Molke” S III, którego działalność ukierunkowana jest głównie na przedstawienie odbiorcom prawdy historycznej z podkreśleniem udziału osób zmuszanych do niewolniczej pracy – naukowców pracujących przy tajnych projektach nazistów, więźniów obozów oddelegowanych do pracy przy projekcie Riese i produkcji broni Nobel Dynamit AG. Na terenie muzeum od trzech lat Stowarzyszenie "Riese" organizuje w okresie wakacyjnym (pierwszy weekend sierpnia), imprezę znaną pod nazwą – Dolnośląski Piknik Militarny, którego zasadniczą część stanowi rekonstrukcja – teatr widowisko "Riese – pamięci ofiar". Na zaproszenie prezesa Stowarzyszenia "Riese" pana Krzysztofa Szpakowskiego, dane było nam już po raz drugi wziąć udział w III Dolnośląskim Pikniku Militarnym oraz rekonstrukcji historycznej, która miała miejsce w sobotę 1 sierpnia 2015 roku. Więcej przeczytacie tutaj:

Więcej przeczytacie tutaj

Święto Sybiraka – 27 września 2014 r.

Z okazji Święta dnia Sybiraka o raz 75. rocznicy powstania Podziemnego Państwa Polskiego odbyła się uroczysta msza w bazylice Mniejszej pod wezwaniem Piotra i Pawła w Strzegomiu oraz zostały złożone kwiaty przez Władze Gminy oraz Zarząd i członków Strzegomskiego Koła Związku Sybiraków pod pomnikiem Matki Sybiraczki Całość uświetnił występ chóru OKTOICH Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego Garnizon Wrocław z tej też okazji Prezes Stowarzyszenia GRH Pancerni Strzegom Eugeniusz Stodolak Został odznaczony Krzyżem Obrońcy Kresów Wschodnich, nadany przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Uhonorowanie odbyło się w obecności Władz Miasta i Gminy Strzegom.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Piknik Militarny w Żarowie – 31.08.2014 r.

31 sierpnia 2014 roku Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pancerni Strzegom we współpracy z Żarowską Izbą Historyczną oraz Gminnym Centrum Kultury i Sportu zorganizowała Piknik Militarny w Żarowie, który odbył się dla uczczenia 75. rocznicy wybuch II Wojny Światowej. Była to pierwsza tego typu impreza zorganizowana w Żarowie. Frekwencja uczestników, a zwłaszcza tych najmłodszych przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Strasznym nie okazał się nawet deszcz, który pojawił się pokaz militarnego pokazu. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć umundurowanie i uzbrojenie Wojska Polskiego z lat 1939 – 2014. Swoje eksponaty prezentowała GRH "Pancerni" Strzegom oraz Państwo Ryszard i Elżbieta Pawłowscy , którzy na piknik do Żarowa, przyjechali aż spod Żywca. Pośród rozmaitego żołnierskiego ekwipunku i uzbrojenia, dostojne miejsce zajmował opancerzony pojazd rozpoznawczo-patrolowy BRDM 2. Ze sprzętu ciężkiego, który przyjechał do Żarowa wymienić należy ciężarowy samochód terenowy Star 66, który transportował 14,5 mm podwójnie sprzężony karabin przeciwlotniczy ZPU-2 oraz wojskowe samochody terenowe VW Ilitis i Uaz 469B. Strzegomscy "Pancerniacy" zaprezentowali ponadto ciężkie karabiny maszynowe Maxim wz.1910 oraz SG-43 Goriunow również w wersji przeciwlotniczej oraz umundurowanie Wojska Polskiego z roku 1939 i współczesne. Na stoisku państwa Pawłowskich nie mogło zabraknąć karabinków AKMS, pistoletu RAK wz.63, różnego rodzaju bagnetów, noży, hełmów oraz wielu innych akcesoriów spadochroniarskich, które wzbudzały niemałe zainteresowanie wśród mieszkańców Żarowa. Największą atrakcją, okazał się jednak pojazd BRDM-2, którego pancerz oblegany był non stop przez uradowane dzieciaki. I Piknik Militarny w Żarowie przeszedł już do historii, pozostały miłe wspomnienia i wiele ciepłych słów mieszkańców oraz pytań, kiedy znów podobna impreza w Żarowie ? Kiedy po raz kolejny do Nas zawitacie ze swoim sprzętem ? Zachęceni tak wspaniałą żarowską publicznością, możemy powiedzieć ... być może już wkrótce powtórka, o której na pewno poinformujemy wcześniej na stronie Żarowskiej Izby Historycznej oraz GRH "Pancerni" Strzegom. Organizatorzy Pikniku Militarnego w Żarowie – Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Pancerni" Strzegom, Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie składają serdeczne podziękowania mieszkańcom Żarowa za tak liczne przybycie i zainteresowanie zorganizowaną imprezą. Podziękowania specjalne dla państwa Ryszarda i Elżbiety Pawłowskich, Patrycji Chowaniec. Dziękujemy i do zobaczenia.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Piknik Militarny w Żarowie

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Żarowa na piknik militarny, który odbędzie się 31 sierpnia 2014 r. w godz. 14-18:00 na placu przed Nefrytem. Zaprezentowane zostanie uzbrojenie i umundurowanie Wojska Polskiego z lat 1939-2014 oraz sprzęt ciężki m.in. opancerzony transporter BRDM 2, artyleria przeciwlotnicza i in. Zapraszają organizatorzy pikniku: Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Pancerni" Strzegom, Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie

II Dolnośląski Festiwal Tajemnic na Zamku Książ

II Dolnośląski Festiwal Tajemnic przeszedł już do historii. Prelekcja pt."Tajemnice Historii Ziemi Żarowskiej" połączona z prezentacją GRH Pancernych Strzegom odbyła się przy pełnej sali widzów, którzy przybyli nawet z tak odległych miejscowości jak Łódź czy Gdańsk, co świadczy o zainteresowaniu jakim cieszy się Żarowska Izba Historyczna oraz Strzegomska Grupa Rekonstrukcyjna. Opowieść o tajemnicach okolic Żarowa i działalności GRH Pancerni Strzegom możliwa była dzięki Joasi Lamparskiej, której składamy Serdecznie Podziękowania za wyróżnienie i zaproszenie na tegoroczny Festiwal, który jest jedyną i największą tego typu imprezą w kraju.. Trzy dni na Zamku Książ to czas, który obfitował w mnóstwo wydarzeń takich jak wystawy, interesujące prelekcje o skarbach ich poszukiwaniach oraz porywające pełne efektownych eksplozji rekonstrukcje bitew z czasu I Wojny Światowej. Każdy kto zdecydował się przybyć w ubiegły weekend na Zamek Książ mógł dosłownie przenieść się w czasie, spotykając na zamkowym dziedzińcu m.in. francuskich grenadierów lub brytyjskich strzelców w umundurowaniu z okresu wojen napoleońskich. Tuż niepodal rozciągały się pierwszowojenne zasieki i fortyfikacje żołnierzy pruskich, austrowęgierskich, amerykańskich i rosyjskich, w których wcielili się członkowie grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Nie brakowało armat, moździerzy, wymyślnych stanowisk w postaci np. szpitalu polowego oraz wykonanej w skali 1:1 repliki samolotu myśliwskiego Fokker Dr.I jakim latał słynny Manfred von Richthofen zwany Czerwonym Baronem. Żarowska Izba Historyczna oraz GRH Pancerni Strzegom składają podziękowania dla: wszystkich osób które przybyły i z wielkim zainteresowaniem wysłuchały naszej prelekcji, organizatorów Festiwalu za kawał świetnej roboty, telewizji internetowej Tagen TV, pracownikom Hotelu "Zamek Książ. Dziękujemy i zapraszamy za rok do Książa na III Dolnośląski Festiwal Tajemnic.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Święto Wojska Polskiego – Rogoźnica 2014

Obchodzone od 1992 roku na pamiątkę bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „cudem nad Wisłą”, kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość. W czasach II Rzeczpospolitej 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza, następnie w PRL-u ustanowiono 12 października Dzień Wojska Polskiego, w celu upamiętnienia bitwy pod Lenino. Dopiero po upadku komunizmu rząd polski oficjalnie ustanowił Święto Wojska Polskiego. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, jako że zbiega się z kościelnym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej. Oficjalne uroczystości odbywają się w stolicy przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odprawiana jest honorowa zmiana warty. Od kilku lat na ulicach Warszawy organizowana jest również wielka defilada wojskowa z udziałem wielu żołnierzy i ciężkiego sprzętu bojowego. W tegoroczne Święto Wojska Polskiego Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pancerni Strzegom, gościła w Rogoźnicy, gdzie na miejscowym boisku sportowym odbywał się właśnie z tej okazji festyn. Pancerniacy przybyli tam swoimi militarnymi pojazdami po paradzie wykonanej ulicami Strzegomia z postojem na tutejszym rynku, gdzie każdy z mieszkańców mógł wykonać sobie pamiątkową fotografię. Zainteresowanie Naszymi pojazdami i sprzętem w Rogoźnicy było spore, szkoda tylko że ulewny deszcz zakłócił dalszy przebieg dobrej zabawy. Obiecujemy, że za rok odwiedzimy tą miejscowość również i przywieziemy ze sobą trochę więcej słońca. Dziękujemy za wspólną zabawę i do zobaczenia za rok.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

23 Międzynarodowy Festiwal Folkloru

Pomysł i idea stworzenia festiwalu powstały w czasie organizacji imprez 
z okazji 750 – lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom. To właśnie w 1992 roku Zespół Pieśni i Tańca „Kostrzanie” zorganizował imprezę pod nazwą „Przyjaciele Kostrzan”. W 1993 roku organizatorami festiwalu zostali Strzegomski Ośrodek Kultury, przekształcony później w Centrum Kultury oraz Zespół „Kostrzanie”. Impreza przekształciła swoją nazwę na Festiwal Folkloru, a następnie na Międzynarodowy Festiwal Folkloru, organizatorzy festiwalu nawiązali bowiem współpracę z Polską Sekcją Międzynarodowego Stowarzyszenia Festiwali Folklorystycznych 
i Sztuki Ludowej – CIOFF. Ideą CIOFF jest przekazywanie nowym pokoleniom odziedziczonych form kulturowych, specyficznych dla danego narodu, stanowiących jego największą wartość. Wymiana i przekazywanie dziedzictwa kulturowego ma służyć dalszemu podtrzymywaniu zwyczajów i tradycji. Patronat CIOFF jest gwarancją bardzo wysokiego poziomu artystycznego zespołów. 
To właśnie dzięki temu do Strzegomia zaczęły przyjeżdżać najlepsze zespoły 
z różnych stron świata. Strzegomski festiwal wrósł w krajobraz nie tylko Ziemi Strzegomskiej, województwa, ale i kraju. W ciągu 23 lat Międzynarodowego Festiwalu Folkloru nasze miasto odwiedziło ponad 330 zespołów folklorystycznych z 49 krajów sześciu kontynentów. Prezentowały one różnorodne formy folkloru: od obyczajów Dalekiego Wschodu, krajów Afryki, Ameryki Północnej i Południowej, aż po Antypody oraz prawie wszystkich krajów Europy. Obok tegorocznych uczestników m.in. z Armenii, Meksyku, Indii, na 23 Międzynarodowym Festiwalu Folkloru nie mogło zabraknąć i nas Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Pancerni" Strzegom. Mieszkańcom zaprezentowaliśmy na strzegomskim rynku opancerzony pojazd rozpoznawczo-patrolowy BRDM-2, wojskowy terenowy pojazd VV Ilitis, zabytkowego gaśniczego Żuka A-15, podwójnie sprzężony przeciwlotniczy wkm ZPU-2 oraz broń palną m.in. ckm Maxim wz.1910, karabinek AKMS. Nie lada widowiskiem był popisowy pokaz tradycyjnego irlandzkiego tańca oraz śpiewu, zespołu The Emerald Revellers, którego członkowie obsiedli pancerz naszego pojazdu, że nie sposób było tam wcisnąć nawet palca. Ubrani we wspaniałe kolorowe stroje przybysze z odległej Armenii, Meksyki i Indii z chęcią pozowali wraz z nami do pamiątkowych fotografii i nie szczędzili miłych słów. O udziale GRH "Pancerni" Strzegom w 23 Międzynarodowym Festiwalu Folkloru usłyszycie 19 sierpnia na antenie Radia Wrocław. Jak powiedziała pani Maria Zgierska ...."fajne z was chłopaki". Serdecznie pozdrawiamy uczestników Festiwalu i do zobaczenia za rok.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Operacja kryptonim "Żółw" zakończona pełnym sukcesem

W dniu 5 sierpnia 2014 r. pod kryptonimem "Żółw" odbyła się akcja przemieszczenia nowego pojazdu GRH Pancernych Strzegom, jakim jest opancerzony transporter rozpoznawczo-patrolowy BRDM-2. Pojazd od 2 lat nie był użytkowany, tyle też czasu nie pracował jego 5,5 litrowy silnik o mocy 140 KM. Ci którzy nie dowierzali w to, że po takiej przerwie odpalimy naszego "Żółwika" i pojedziemy nim na kołach do domu, niech teraz zdejmą czapki z głów i chylą czoła. Przejechaliśmy blisko 80 kilometrów spalając ponad 20 litrów paliwa. Pojazd wytrwale wspiął się na wyniosłości terenu w Masywie Ślęży wydając pomruk równo pracującego motoru. Był to zwiad w poszukiwaniu ukrytych rzekomo podczas II Wojny Światowej sztolni kryjących "Złoto Wrocławia" :-) A tak na poważnie BRDM-2 to skrót od Bronirowannaja Razwiedywatielno-Dozornaja Maszyna, czyli opancerzony samochód rozpoznawczy. Samochód BRDM-2 został opracowany w Biurze Konstrukcyjnym Fabryki Samochodów GAZ w 1962 r. Jego produkcję seryjną uruchomiono w 1963 r. (do 1989). Po raz pierwszy zaprezentowano go publicznie w 1966 r. Był używany w ponad 45 krajach (w wielu w dalszym ciągu). BRDM-2 posiada ulepszone właściwości pławne i lepsze uzbrojenie niż swój poprzednik. Przedział załogi umieszczono do przodu, a napędowy z tyłu. Silnik ma większą moc niż w BRDM-ie (140 KM V-8 zamiast 90 konnego 6-cylindrowego silnika). Załoga składa się z czterech osób: dowódca, kierowca, zwiadowca i celowniczy. Uzbrojenie jest takie samo jak w transporterze opancerzonym BTR-60: karabin maszynowy KPWT 14,5 mm oraz karabin maszynowy PKT 7,62 mm. Pojazd waży 6600 kg (masa bojowa 7000 kg). Wymiary: długość: 575 cm, szerokość: 235 cm, wysokość: 231 cm, silnik: gaźnikowy, czterosuwowy, V8 Gaz 41 o pojemności 5,5 l, moc 140 KM, prędkość: 95 km/h. Kadłub pojazdu samonośny, uszczelniony, wyposażony w kilkanaście wizjerów, przyrządy do obserwacji nocnej, pędnik strugowodny do poruszania się w wodzie. Pancerz chroni przed ostrzałem pociskami małego kalibru i odłamkami. GRH Pancerni Strzegom już niebawem zaprezentuje w akcji swój nowy nabytek – pojazd BRDM-2 , który chrzczony został nazwą "Żółwik".

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

II Dolnośląski Piknik Militarny w Ludwikowicach Kłodzkich

Na tłumy miłośników historii, zagadek Dolnego Śląska oraz sprzętu militarnego czekała w ubiegły weekend nie lada gratkę, bowiem w dniach 1-3 sierpnia na terenie byłej kopalni węgla kamiennego Wacław w Ludwikowicach Kłodzkich, odbywał się II Dolnośląski Piknik Militarny „Projekt Gamma”. W pierwszym dniu imprezy, odbyła się prezentacja biorących udział grup rekonstrukcyjnych z Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej, której członkowie pochodzą z Polski, Niemiec, Belgii i Holandii, Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Oka" oraz GRH Pancerni Strzegom. W sobotę z kolei miało miejsce niezwykłe widowisko filmowe zatytułowane "Riese – pamięci ofiar". W przedsięwzięciu tym oprócz członków Grup Rekonstrukcji Historyczych udział wzieło również ponad stu statystów. Nie zabrakło sprzętu militarnego takiego jak woskowe ciężarówki, samochody osobowe, motocykle i pojazdy opancerzone z czasów II Wojny Światowej. Ponadto w przedsięwzięciu udział wzieła Retro Sky - grupa lotnicza ze Słowacji, która lata na trzech samolotach Zlin 226, dwóch w kamuflażach niemieckich z okresu II wojny światowej i jednej w kamuflażu radzieckim. Słowaccy lotnicy są już znani w naszym regionie. Dali pokaz swoich umiejętności pod koniec kwietnia 2012 r. w trakcie rekonstrukcji zorganizowanej przy pałacu Jedlinka. II Dolnośląski Piknik Militarny w Ludwikowicach Kłodzkich, przeszedł już do historii, więc pozostaje nic innego jak powiedzieć ....Do zobaczenia za rok w Ludwikowicach na III edycji "Projektu Gamma"

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Zlot Pojazdów Militarnych TARCZA 2014

Rogatki z Muru Berlińskiego, żołnierze w mundurach wojsk NRD, Polski Ludowej czy Czechosłowacji oraz czołgi, wozy bojowe i mnóstwo ciężkiego sprzętu. Każdy, kto pojawił się na poligonie w Winowie pod Opolem, przez chwilę mógł przekonać się na własnej skórze, jak wyglądała armia w czasach Układu Warszawskiego. To wszystko za sprawą zlotu miłośników pojazdów z tamtych lat. Tarcza 2014, to czwarta tego typu impreza w Winowie. Tegoroczny Zlot Pojazdów Militarnych Układu Warszawskiego przyciągnął właścicieli czołgów, transporterów, łazików oraz motocykli. Zwiedzający na zlocie pod Opolem mogli nie tylko obserwować popularne tanki w akcji, ale także dokładnie się im przyjrzeć od wewnątrz czy przy odrobinie życzliwości właścicieli nawet zaliczyć przejażdżkę. Wśród kilkudziesięciu okazałych maszyn z okresu Układu Warszawskiego na poligonie w Winowie co roku zobaczyć można m.in. czołgi T-34 i T-55, a także takie okazy ówczesnej produkcji militarnej jak SKOT, BRDM, STAR 660 i 266, KRAZ, UAZ, JEEP, MTLB czy MTLBU. W czwartej edycji TARCZY nie mogło zabraknąć oczywiście GRH "Pancernych" Strzegom, którzy niestrudzeni panującym upałem zameldowali się na poligonie w niedzielę 20 lipca. Podsumowując, krótko: jeżeli interesujecie się militarnymi pojazdami i techniką wojskową na poligonie w Winowie wasze oczekiwania zostaną spełnione w 100% Tak więc do zobaczenia za rok na imprezie Tarcza 2015

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Stowarzyszenie GRH Pancerni Strzegom na Jasnej Górze

W dniu 5 lipca 2014 roku na zaproszenie Posła na sejm R.P. Pana Arkadiusza Czartoryskiego, członkowie Naszego Stowarzyszenia udali się na Jasną Górę do Częstochowy na obchody 96 rocznicę Święta Odzyskania Niepodległości. W wyjątkowym i nie powtarzalnym wydarzeniu mieliśmy zaszczyt wziąć udział wraz z innymi Grupami Rekonstrukcji Historycznej takimi jak 4 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego, Czwartacy z Ostrołęki, Legion Włoski gen. Dąbrowskiego z Nysy , Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław z Warszawy, Grupa historyczna odtwarzająca legiony Piłsudskiego ... i My w historycznych mundurach z wyposażeniem i uzbrojeniem odtwarzając żołnierzy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Po raz pierwszy poczty sztandarowe grup historycznych zostały wprowadzone od kaplicy Cudownego Obrazu, tego zaszczytu dostąpił Nasz kolega z Grupy Bolesław Cyga, zarządzając zbiórkę w dwuszeregu i głośnym okrzykiem przejście ! Ruszyliśmy z dziedzińca Jasnej Góry do kaplicy na Mszę Świętą za odzyskanie niepodległości którą celebrował Jego Ekscelencja Ksiądz biskup Bronakowski z kurii w Ostrołęce, kazanie wygłosił Jego Ekscelencja senior kardynał Gulbinowicz w intencji Święta Odzyskania Niepodległości. Setki ludzi błyski fleszy ogromny podziw i szacunek jakiego doznaliśmy było dla nas niezapomnianym przeżyciem i lekcją patriotyzmu jakiej doświadczyliśmy głęboko wryła się w nasze serca. Ukoronowaniem takiego zaszczytu dla Nas było wysłuchanie utworu "My Pierwsza Brygada", zagranej na Naszą cześć przez kapelę na dziedzińcu przed katedrą. Zmęczeni ale dumni że mogliśmy oddać hołd bohaterom walczącym o wolność Naszej Ojczyzny wrodziliśmy do domów.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Turniej Wsi w Olszanach

15 czerwca 2014 roku GRH Pancerni Strzegom gościła na Turniej Wsi, który odbywał się w Olszanach. Organizatorzy Turnieju przygotowali dla uczestników moc atrakcji. Nie brakowało pokazów strażackich, nauki Zumby dla każdego, stoisk gastronomicznych, a dla najmłodszych czekały kolorowe dmuchańce. Strzegomscy Pancerniacy zameldowali się na boisku sportowym, gdzie odbywał się Turniej o godzinie 16:00. Tym razem przywieźli ze sobą trzy zabytkowe pojazdy, w tym wojskowe VW Ilitis, Star 66 oraz strażacki Żuk A15C. Oprócz tego tłumnie zwiedzający Nasz polowy posterunek uczestnicy Turnieju mieli możliwość podziwiać podwójnie sprzężony karabin przeciwlotniczy KPW na podstawie ZPU-2 oraz inną broń: Ppsz41, Mauser Kar98, Pm-63, kbAKS, SG-43. Dla dzieciaków największą frajdę sprawiała możliwość sterowania przeciwlotniczym zestawem ZPU, ponadto każdy z najmłodszych obdarowany został przez Pancerniaków słodyczami. Składamy podziękowania organizatorom za możliwość zaprezentowania się na tegorocznym Turniej Wsi w Olszanach.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Lekcja historii "żywej" w Zespole Szkół Specjalnych w Strzegomiu

Na zaproszenie pani dyrektor Małgorzaty Zaremby, w dniu 11 czerwca 2014 roku, członkowie Stowarzyszenia GRH Pancerni, gościli w Zespole Szkół Specjalnych przy Al. Wojska Polskiego 16a w Strzegomiu. Celem niniejszej wizyty Pancernych była lekcja tzw. historii "żywej", która skierowana została do uczniów tejże placówki. Nadmienić w tym miejscu należy, że Szkoła istnieje od 1 września 1972 roku, a jej głównym celem jest przygotowanie uczniów do udziału w życiu: społecznym, kulturalnym oraz zawodowym, zgodnie z ich możliwościami. Do Szkoły uczęszczają dzieci oraz młodzież w różnym stopniu upośledzenia. Pancerniacy przy dźwięku syren, zajechali do placówki dwoma pojazdami, w pełnym umundurowaniu Wojska Polskiego wraz z ekwipunkiem. Już na wstępie przywitał ich tłum uśmiechniętych wychowanków Szkoły wraz opiekunami. Radości i pytań o dosłownie wszystko, każdy element militarnego wyposażenia nie było końca. Nie lada atrakcją dla dzieciaków była przejażdżka pojazdami GRH – terenowym VW oraz strażackim zabytkowym ŻUKiem. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również przywiezione przez Pancernych militaria w postaci karabinka AK oraz pm PPSz41. Każdy bowiem mógł dotknąć i udźwignąć prawdziwą, choć pozbawioną cech bojowych broń. Pomimo, że z nieba lał się żar, to nikt nie zwracał na to uwagi. Niezwykłe emocje wzięły górę na panującym upałem. Jako Stowarzyszenie GRH Pancerni Strzegom, cieszymy się niezmiernie, że mogliśmy zrobić chociaż tyle dla dzieciaków – dać im uśmiech na buzi od ucha do ucha na ten jeden zaledwie dzień. Szczególnie wzruszającą i wymowną chwilą, jaka pozostanie w Naszej pamięci był moment kiedy do jednego z członków Stowarzyszenia w stopniu sierżanta, podeszła dziewczynka, podała dłoń i powiedziała "Nasze Wojsko przyjechało, to na pewno nic się Nam nie stanie". Składamy serdeczne podziękowania dyrekcji Zespołu Szkół Specjalnych w Strzegomiu za zaproszenie oraz możliwość prezentacji.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Dzień Dziecka

Stowarzyszenie GRH Pancerni Strzegom nie zwalnia tempa, biorąc udział w przeróżnych obchodach świąt, inscenizacjach, imprezach kulturalnych oraz społecznych. Nie inaczej było w niedzielę 1 czerwca podczas festynu z okazji Dnia Dziecka, który zorganizował ks. proboszcz Marek Żmuda z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu. Pancerniacy zaprezentowali się jak zwykle w pełnym umundurowaniu i rynsztunku oraz z całą gamą sprzętu militarnego, pośród którego były słynne pistolety maszynowe PpSz 41, rkm DPM Diegtiariewa, ciężkie karabiny maszynowe Maxima i Goriunowa, podwójnie sprzężony przeciwlotniczy karabin KPW na podstawie ZPU-2, samochód terenowy VW Ilitis oraz samochód ciężarowy marki STAR 66. Zainteresowanie prezentowanym sprzętem było ogromne, o czym świadczyły tłumy mieszkańców Strzegomia oraz mających nie lada frajdę dzieciaków. Był to już kolejny Dzień Dziecka z udziałem Pancernych. Kolejny i na pewno nie ostatni. Nasza działalność skierowana jest bowiem w szczególności do osób najmłodszych w wieku szkolnym, a nawet młodszych, bo czy może być coś fajniejszego niż przejażdżka prawdziwym wojskowym motocyklem czy samochodem. Zabawa owszem, ale też kształtowanie postaw patriotycznych i obcowanie z historią od najmłodszych lat. To wpisane jest m.in. w cel strategiczny działalności Stowarzyszenia GRH Pancerni Strzegom. Składamy serdeczne podziękowania mieszkańcom Strzegomia, za tak liczne przybycie oraz niesłabnące zainteresowanie Naszą działalnością. Dziękujemy i do zobaczenia za rok na kolejnym festynie.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Dni Żarowa 2014 r.

31 maja w sobotę członkowie Stowarzyszenia GRH Pancerni Strzegom wzięli udział w tegorocznych Dniach Żarowa. Na wstępie nadmienić należy, że było to pierwsze historyczne święto Żarowa z udziałem Pancernych. Licznie zwiedzający Nasze stoisko mieszkańcy Żarowa, mieli okazję zobaczyć sprzęt wojskowy i broń zarówno z okresu II Wojny Światowej, jak i bardziej współczesne militaria. Zainteresowanie wzbudzały m.in. ciężkie karabiny maszynowe Maxim wz.1910 oraz Goriunow SG 43, a także pistolety maszynowe i karabinki szturmowe jak PpSz 41 i AKS. Nie małą atrakcję dla zwiedzających stanowił również wojskowy pojazd kołowy marki Volkswagen Ilitis. Pancerniacy zaprezentowali się tym razem we współczesnym umundurowaniu Wojska Polskiego wz.93. Obok stoiska Stowarzyszenia GRH Pancerni militaria i ekwipunek wojskowy z własnej prywatnej kolekcji prezentował kapral rezerwy 6 Batalionu Desantowo-Szturmowego pan Ryszard Pawłowski, który wraz z małżonką panią Elżbietą Pawłowską, przyjechał na tegoroczne Dni Żarowa aż z Międzybrodzia Bielskiego. Na stoisku pana Ryszarda, podziwiać można było oryginalne spadochrony, granaty F1, bagnety, pistolet PM-63 oraz wiele innych militariów. Spotkanie Pancernych ze Spadochroniarzami było niezwykle miłe i pełne rozmów dotyczących działalności, którą wspólnie prezentujemy i nazywamy "teatrem żywej historii". Taką właśnie namiastkę historii w ubiegłą sobotę, mieli okazję doświadczyć mieszkańcy Żarowa. Cieszymy się bardzo z wielkiego zainteresowania, jakie wzbudziliśmy swoją obecnością i prezentowanym sprzętem na tegorocznych Dniach Żarowa. Dziękujemy tym wszystkim, którzy nawiedzili nasze stoisko, zadawali liczne pytania i nie szczędzili miłych słów pod adresem Naszej działalności. Stowarzyszenie GRH Pancerni Strzegom składa serdeczne podziękowania Organizatorom Dni Żarowa, strażakom z OSP Żarów oraz mieszkańcom za niezwykle miłe i ciepłe ugoszczenie Nas w Żarowie. Dziękujemy

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Wspołpraca z Instytutem Pamięci Narodowej nawiązana

Instytut Pamięci Narodowej. Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, tak brzmi pełna nazwa instytucji z siedzibą przy ul. Sołtysowickiej 21 A we Wrocławiu. W środę 21 maja 2014 roku na zaproszenie pana dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka – pełnomocnika prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. Poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944-1956, gościliśmy we wrocławskiej placówce IPN. Spotkanie zaowocowało nawiązaniem współpracy pomiędzy stronami Stowarzyszenie GRH Pancerni Strzegom i Żarowska Izba Historyczna a Instytutem Pamięci Narodowej w przedmiocie propagowania wiedzy historycznej, wymiany informacji, organizacji wystaw oraz badań i prac poszukiwawczo-zachowawczych. Dzięki nawiązaniu współpracy już jesienią br. mieszkańcy zarówno Strzegomia, jak i Żarowa będą mieli okazję do podziwiania wystawy dotyczącej Ofiar reżimu komunistycznego, pochowanych i ekshumowanych na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Wystawa zorganizowana zostanie przy pełnej współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i miała będzie miejsce w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" w Strzegomiu oraz w Żarowskiej Izbie Historycznej. Otwarcie wystawy uświetni swoją obecnością i prelekcją dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, który w poszukiwaniu szczątków zbrodni UB, nadzorował ostatnio z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej, prace ekshumacyjne na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku oraz w Jaworze. Podjęta ramię w ramię przez Stowarzyszenie GRH Pancerni Strzegom oraz Żarowską Izbę Historyczną inicjatywa organizacji wspomnianej wystawy, nie jest ostatnim wspólnym, tegorocznym przedsięwzięciem. Jesień br zapowiada się bowiem bardzo interesująco także z perspektywy wielkiej wystawy Broni i Militariów, która odbędzie się w Żarowskiej Izbie Historycznej. Już dziś serdecznie zapraszamy na obie wystawy wszystkich zainteresowanych tematyką historyczną oraz militarną.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

GRH Pancerni Strzegom w Instytucie Pamięci Narodowej

Noc Muzeów w Polsce zdarza się tylko raz w roku. Nie warto wówczas spać, o czym wiedzą Ci, którzy tego doświadczyli. Muzea, galerie i inne miejsca kultury w nocy z 17 na 18 maja 2014 roku, po raz 11-y już otworzyły swoje bramy dla zwiedzających, przy czym wstęp dla każdego był zupełnie bezpłatny. Na zwiedzających czekały różne niespodzianki oraz nie lada atrakcje. Tylko w samej stolicy Dolnego Śląska otworem dla rzeszy ciekawskich było 50 obiektów – instytucji, wśród których znalazł się Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z siedzibą przy ul. Sołtysowickiej 21a. Tam właśnie gościli członkowie Stowarzyszenia GRH "Pancerni" Strzegom. Jak okazało się na miejscu zwiedzających było bardzo wielu, a przed budynkiem ustawiła się całkiem spora kolejka. Nam udał się wejść wśród pierwszej 15-to osobowej grupy. Niedostępne na co dzień archiwa oraz pracownie specjalistyczne IPN-u odkryły przed Nami swoje tajemnice. Mieliśmy okazję m.in. obejrzeć interesujące filmowe materiały operacyjne Służby Bezpieczeństwa, nagrywane np. z ukrycia. Zwiedzający zostali oprowadzeni również po archiwum gdzie znajdują się nadal ściśle tajne dokumenty przejęte po SB. Każdy mógł przejrzeć wzory słynnych "teczek" ubeckich zakładanych osobom lub instytucjom, organizacjom inwigilowanym oraz bacznie obserwowanym. Jak mogliśmy usłyszeć, przechowywanych dokumentów, jest tyle, że gdyby ułożyć z nich sznurek "jeden za drugim" to powstałby odcinek od długości równiej 10 km !!! Wiele dokumentów zostało celowo zniszczonych, zwłaszcza tych dotyczących inwigilacji osób duchownych. W całym kraju zachowało się zaledwie kilka teczek. Mieliśmy okazję zobaczyć jedną z nich, oczywiści pustą, bo zawartość została zniszczona przez funkcjonariuszy SB. Wiele materiałów zachowanych zostało jedynie w postaci mikrofilmów, które również zostały zaprezentowane zwiedzającym. Jak wspomnieliśmy, dokumenty są nadal ściśle tajne a w archiwum obowiązuje całkowity zakaz wykonywania fotografii. Dla Nas uczyniono jednak specjalny wyjątek i mogliśmy sfotografować oryginalne umundurowanie i wyposażenia funkcjonariusza MO z czasów Stanu Wojennego. Podsumowując Naszą wizytę w IPN-ie powiemy krótko ... dla tak interesujących rzeczy nie warto spać choć ten jeden raz w roku. Stowarzyszenie GRH "Pancerni" Strzegom składa serdeczne podziękowania dla pracowników wrocławskiego IPN-u za bardzo ciepłe przyjęcie i poświęcony czas. Dziękujemy.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

GRH Pancerni spełniają marzenia Wiktora Downara

Każdy z Nas ma jakieś marzenia. Jedni chcą np. odwiedzić jakieś niesamowite miejsca na świecie, inni spotkać swego idola sportowego czy też muzycznego. Czy marzenia w ogóle mogą się spełniać ?? O tym przekonał się 11 maja 2014 r. Wiktor Downar, niepełnosprawny chłopiec z Wrocławia. Akurat jego marzenia ziściły się dzięki pomocy Stowarzyszenia GRH Pancerni Strzegom. W słoneczną niedzielę o poranku pod blokiem na wrocławskim osiedlu, gdzie mieszka Wiktor zjawili się swoim zabytkowym pojazdem Strzegomscy Pancerniacy, aby zabrać go na niezapomnianą, pełną przygód i niespodzianek militarną wyprawę. Nasz gość honorowy zajął oczywiście zaszczytne miejsce obok kierowcy pojazdu. Pierwszym etapem niezapomnianej wyprawy była Hala Stulecia, gdzie odbywała się III Prezentacja Grup Rekonstrukcyjnych REKON. U wejścia do Hali, Wiktora powitał uzbrojony po zęby patrol Milicji Obywatelskiej, który niczym w Stanie Wojennym skrupulatnie skontrolował jego dokumenty. Milicjanci przepuścili ostatecznie chłopca, który wkroczył w zupełnie inny świat, który pełen był militarnych pojazdów i sprzętu, wymyślnych stoisk oraz odpowiednio do epoki umundurowanych osób z Grup Rekonstrukcyjnych. Na chłopca czekało wiele atrakcji. Wśród nich możliwość zajęcia miejsca kierowcy w wielu prezentowanych na wystawie pojazdów – samochodów i motocykli z czasów II Wojny Światowej. Szczególnie wielką frajdę sprawiło stanowisko symulatora, udostępnionego przez Żandarmerię Wojskową, gdzie Wiktor mógł spróbować swoich sił jako "prawdziwy" kierowca jeżdżącego pojazdu. Oprócz wspomnianych atrakcji chłopiec otrzymał całą masę upominków i prezentów, m.in. od Grupy "Militarni Wrocław". Pobyt na prezentacjach w Hali Stulecia był zaledwie skromnym wstępem do tego co miało wydarzyć się później. Strzegomscy Pancerniacy zabrali bowiem chłopca na podwrocławski poligon, gdzie odbywał się zlot Grup Rekonstrukcji pod nazwą V Operacja Zachód. To co można było tam zobaczyć podsumujmy krótko ... czołgi, transportery opancerzone, cała masa innego sprzętu, ludzie w mundurach historycznych, żołnierze Wojska Polskiego w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu oraz tłumy zwiedzających. Wiktor miał możliwość przejażdżki qadem należącym do 1 Brygady Kawalerii Pancernej, zajęcia miejsca na czołgu Leopard, a także sterowania pakietem rakietowym wyrzutni WR-40 Langusta !!! Ale to nie koniec czekających tego dnia na chłopca specjałów. Strzegomscy Pancerniacy wraz z żołnierzami 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej zabrali go na niezapomnianą przejażdżkę po poligonie bojową wersją KTO Rosomak !!! Na zakończenie rzecz najważniejsza, tuż obok czołgu T-34, dokładnie tego egzemplarza, który brał udział w serialu Czterej Pancerni i Pies, Wiktor wśród tłumu zgromadzonych gapiów odebrał z rąk dowódcy czołgu Rudy 102, statuetkę honorowego członka Stowarzyszenia GRH Pancerni Strzegom. Owacji i błyskających fleszy nie było końca. Podsumowując ... i jak tu powiedzieć, że marzenia się nie spełniają. Kierujemy w imieniu Wiktora podziękowania dla wszystkich życzliwych Nam członków Grup Rekonstrukcji oraz żołnierzy z 1 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa i 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Dziękujemy

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

GRH Pancerni oddali hołd ofiarom KL Gross Rosen

Dnia 10 maja 2014 r. odbył się w Rogoźnicy XXVIII Ogólnopolski Przełajowy „Bieg Pamięci” , dla uczczenia pamięci ofiar byłego hitlerowskiego obozu KL Gross-Rosen. Na zaproszenie władz Miasta i Gminy Strzegom członkowie Stowarzyszenia GRH Pancerni Strzegom pełnili wartę honorową przy obozowym obelisku, podczas składania kwiatów, prezentując umundurowanie i wyposażenie z lat 1939 (Kampania Wrześniowa), 1943 (1 Armia Wojska Polskiego), 1944 (Powstanie Warszawskie), 2014 (Wojsko Polskie). Ponadto Strzegomscy Pancerniacy, wzięli udział w eskortowaniu swoim zabytkowym pojazdem pochodni z ogniem, który biegnące dzieci przeniosły z terenu obozu Gross Rosen na stadion sportowy w Rogoźnicy. Tutaj członkowie GRH zaciągnęli wartę przy pomniku upamiętniającym ofiary KL Gross Rosen. ... jako Stowarzyszenie GRH Pancerni jesteśmy dumni z możliwości oddania hołdu pomordowanym ofiarom hitlerowskiego totalitaryzmu. Dla przypomnienia hitlerowski obóz koncentracyjny KL Gross Rosen zlokalizowany w Rogoźnicy powstał w sierpniu 1940 roku jako filia KL Sachsenhausen. Od 1 maja 1941 roku był obozem samodzielnym. Do 1945 roku powstało około 100 filii obozu. Łącznie przez KL Gross Rosen przeszło ok. 125 000 osób z czego liczba ofiar szacowana jest na ok. 40 000.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Spotkanie autorskie z Joanna Lamparską

8 maja o godz.17:00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów rozpoczęło się spotkanie autorskie z Joanną Lamparską, znaną dziennikarką, poszukiwaczką skarbów oraz autorką wielu książek i przewodników po Dolnym Śląsku. Na spotkaniu tym nie mogło zabraknąć oczywiście przedstawicieli strzegomskiego Stowarzyszenia GRH "Pancerni". Czytelnia biblioteki pękała w szwach od zgromadzonych uczestników, głównie fanów twórczości pisarskiej autorki oraz pasjonatów historii lokalnej oraz dolnośląskich zabytków. Pani Joanna ze znaną wszystkim wielką pasją opowiadała o tajemnicach, podziemiach, ukrytych skarbach oraz ich poszukiwaniu. Wśród poruszonych tematów znalazły się miejsca i obiekty takie jak góra Ślęża, zamek w Domanicach oraz pałac w Pieszycach. Po spotkaniu "Pancerniacy" w niezwykle ciepłej rozmowie zaprosili panią Joannę do odwiedzenia w przyszłości siedziby GRH, mieszczącej się w Centrum Aktywności Społecznych "Karmel" w Strzegomiu, z kolei pani Joanna zaprosiła Nas na sierpniową konferencję, która odbędzie się na Zamku Książ. Cóż podsumowując wczorajsze spotkanie, rzec można ... miła atmosfera i piękna kobieta, która z niezwykłą gracją podzieliła się z uczestnikami swoją ogromną wiedzą oraz pasją. Dziękujemy

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Otwarcie wystawy "Żołnierze Wyklęci"

Dzień 6 maja 2014 roku, był dniem szczególnym dla Stowarzyszenia GRH Pancerni Strzegom. Wtedy właśnie miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy pt. "Żołnierze Wyklęci – Cześć Ich Pamięci". Jest to pierwszą wystawa, która ma miejsce w nowej siedzibie Stowarzyszenia GRH Pancerni, udostępnionej przez Strzegomskie Centrum Kultury. Wystawa została przeniesiona z Żarowskiej Izby Historycznej w ramach wzajemnej współpracy, zapoczątkowanej jeszcze latem 2012 roku. Wystawę oglądać można w godzinach otwarcia Izby Tradycji Ziemi Strzegomskiej, mieszczącej się przy ul. Kościuszki 2 w Strzegomiu. Uroczyste otwarcie wystawy zbiegło się w czasie z innym szczególnie dostojnym wydarzeniem dla Grupy Rekonstrukcji Pancerni Strzegom, a mianowicie 7-leciem istnienia i działalności tejże grupy pasjonatów militariów i historii II Wojny Światowej. Jak przystało na 7-e już urodziny "Pancernych", nie mogło obyć się bez urodzinowego tortu oraz kameralnego spotkania członków Grupy i zaproszonych gości. Niezwykle miła atmosfera, wspomnienia z wielu wyjazdów rekonstrukcyjnych, zlotów i innych imprez a także rozmowy o dalszej działalności, były tego dnia dominującym motywem jaki przewijał się przez siedzibę Strzegomskiej GRH. Cóż jak w słynnym serialu ...40 lat minęło jak jeden dzień, tak i my możemy powiedzieć ...7 lat minęło i szykujemy się na następne tyle a z pewnością i wiele wiele więcej.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

W ostatnim czasie Stowarzyszenie GRH Pancerni Strzegom brało dwukrotnie udział w uroczystościach świąt religijno-państwowych. Wpierw była warta honorowa przy Grobie Pańskim 19 kwietnia w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu, a w ubiegły weekend obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Tego świątecznego, majowego dnia Pancerniacy w pełnym umundurowaniu z różnych okresów historycznych wzięli udział w uroczystej mszy św. pod przewodnictwem J.E. ks. bp Adama Bałabucha. Zgromadzeni podczas nabożeństwa mieszkańcy Miasta i Gminy Strzegom mogli podziwiać członków Stowarzyszenia GRH Pancerni w oryginalnym, pełnym umundurowaniu i ekwipunku wz.1936 z Kampanii Wrześniowej, wz.1943 Ludowego Wojska Polskiego, Powstania Warszawskiego 1944, oraz współczesnym Wojska Polskiego wz.1993 i pustynnym kontyngentu sił NATO w Afganistanie. Po zakończeniu nabożeństwa w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu, dalsza część obchodów Święta Konstytucji 3 Maja przeniosła się do Strzegomskiego Centrum Kultury "Karmel". Tutaj właśnie znajduje się urządzona w klimatycznym, militarnym stylu siedziba Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Pancerni" Strzegom. Przy dźwiękach patriotycznych pieśni wojskowych był czas do dyskusji na różne tematy, zarówno historyczne jak i organizacyjne, dotyczące działalności Stowarzyszenia. Cieszy Nas niezmiernie fakt, iż tego świątecznego dnia, mogliśmy zaprezentować mieszkańcom Naszego Miasta niewielki, lecz jakże ważny dla kształcenia postaw patriotycznych wycinek tzw. historii żywej. Stowarzyszenie GRH Pancerni Strzegom już dziś serdecznie zaprasza Państwa do Strzegomskiego Centrum Kultury "Karmel" na wystawę pt. "Żołnierze Wyklęci – Cześć Ich Pamięci". Wystawa prezentowana była w dniach 2-26 marca 2014 r. w Żarowskiej Izbie Historycznej. Dla mieszkańców Miasta i Gminy Strzegom dostępna jest od dnia 7 maja w SCK "Karmel". ZAPRASZAMY !!!

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Warta Honorowa przy Grobie Pańskim

Bóg, Honor, Ojczyzna to dewiza Wojska Polskiego stanowiąca idealistyczne ujęcie wierności państwu. Tym zasadom jesteśmy wierni i my, uczestnicząc w najważniejszych uroczystościach świąt państwowych i religijnych. Tak było też i tym razem w Wielką Sobotę 19 kwietnia. Stowarzyszenie Historyczne GRH Pancerni Strzegom na zaproszenie ks. Proboszcza Marka Żmudy po raz kolejny uczestniczyło w pełnieniu warty honorowej przy Grobie Pańskim w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu. PANCERNI pełniąc wartę na zmianę ze strażakami, zaprezentowali się w pełnym umundurowaniu i ekwipunku Wojska Polskiego z okresu Kampanii Wrześniowej 1939, 1 Armii WP oraz współczesnym. Dla członków GRH miniona sobota była dniem szczególnym, pełnym zadumy, modlitwy i poświęcenia, które zawsze winno towarzyszyć tym wszystkim, którzy w tak ważne dni, z dumą przywdziewają mundur Wojska Polskiego .

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Obchody Święta Wojsk Inżynieryjnych

Na zaproszenie organizatorów Centralnych Obchodów Święta Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu  Stowarzyszenie GRH Pancerni Strzegom  w dniu 11 kwietnia 2014 zameldowało się na wyznaczonej pozycji na terenie ośrodka szkoleniowego we Wrocławiu. Jako jedyna grupa  mogła zaprezentować historyczne mundury Wojska Polskiego z różnych okresów, w tym z czasów II Wojny Światowej. Oprócz tego zaprezentowane zostało wyposażenie, pojazdy historyczne, środki łączności oraz uzbrojenie. Pancerni zaprezentowali ponadto pokaz musztry wojskowej, a także strzelania z CKMu. Postawione przez organizatorów zadanie było nie lada wyzwaniem, gdyż członkowie Stowarzyszenia stanęli oko w oko ze zawodową kadrą Wojska Polskiego. Znajomość wiedzy historyczno-wojskowej  Pancernych była niekiedy zaskoczeniem dla zwiedzających Oficerów Wojska Polskiego. Pośród zwiedzających znalazła się również kadra wojskowych ze Stanów Zjednoczonych, którym bardzo podobały się zabytkowe motocykle prezentowane przez Stowarzyszenie GRH Pancerni Strzegom. Jako Grupa Historyczno-Wojskowa  jesteśmy dumni, że prezentowaliśmy Nasze miasto Strzegom i Nasz Kraj przed kadrą Wojskową Wojska Polskiego.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

WOŚP 2014 Wrocław

Stało się już tradycją, że Stowarzyszenie Pancerni Strzegom zameldowali się na wyznaczonych pozycjach na Wrocławskim Rynku i o godzinie 12 rozpoczęli kwestowanie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawiona przez Pancernych diorama sprzętu łączności i środki bojowe z okresu II wojny Światowej. Zabytkowy motocykl, rower niemiecki marki Dortmund, działo przeciw lotnicze oraz wóz strażacki marki Żuk z roku 1974 wraz z wyposażeniem i wiele innych cennych eksponatów. Zabytkowe i współczesne mundury powodowały, że Nasi wolontariusze mieli pełne ręce roboty i zebraliśmy dwie pełne puszki pieniążków na tak szczytny cel jakim jest WOŚP w kwocie 2473,35 zł. Serdeczne podziękowania dla Pana Ryszarda Wiklińskiego, Józefa Jabłońskiego, Grzegorza Miszkiewicz oraz pozostałym wolontariuszom, którzy mają wielkie serca i okazali Nam pomoc, za którą wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Wprowadzenie Stanu Wojennego

Niedziela 1981 roku. Za oknem zimno i śnieżno, od szóstej rano Polskie Radio  nadawało smętne melodie,  patrząc w okno  zobaczyłem stojących żołnierzy opatulonych szalikami i z karabinami. Obok nich stał motocykl z przyczepką, jakie było zdziwienie ,,wojsko na motorach w zimie ?"   W radiu słuchać spikera, który informuje, że zostanie nadany komunikat wojskowej rady ocalenia narodowego. Padły słowa, które utkwiły w mojej pamięci na zawsze, nie mogłem pojąć co to znaczy „...na terenie  całej Polski wprowadzono stan wojenny !!” Internowano w ośrodkach odosobnienia  tysiące obywateli, na długie lata. Niestety wiele osób zginęło w walce o wolną Polskę,  dlatego Nasze stowarzyszenie wraz z innymi rekonstruktorami  odtwarzaliśmy w rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego  widowisko: „teatr żywej historii”, dla upamiętnienia tamtych okropnych dni  i oddania hołdu ludziom, którzy oddali swoje życie  dla wolnej i niepodległej ojczyzny. Pragniemy żeby te wydarzenia  zapamiętano na zawsze. Młodzież   ma okazję zobaczyć sprzęt, pojazdy, mundury, broń i wyposażenie w jakie było wyposażone  milicja, wojsko oraz ludność cywilna domagająca się wolności. Jak kolportowano i rozrzucano ulotki. Natomiast starsi uczestnicy tamtych dni dzielili się z nami swoimi wspomnieniami. Całe widowisko odbyło się po raz drugi na przepięknym Oleśnickim Rynku

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Wystawa w Komornikach

Stowarzyszenie GRH Pancerni strzegom brało udział w obchodach 95-tej rocznicy Odzyskania Niepodległości, które odbyły się w Komornikach pod Polkowicami.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości: http://www.tv.polkowice.pl/

Wystawa oraz Obchody Święta Niepodległości z udziałem Stowarzyszenia GRH Pancerni Strzegom

11 listopada 2013 r. w Żarowie. Dzień Narodowego Święta z okazji 95. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. O godzinie 10:30 pod Żarowską Izbą Historyczną przy ul. A. Krajowej zatrzymuje się kawalkada pojazdów, z których wysiadają odziani w historyczne umundurowania członkowie Stowarzyszenia Historycznego GRH Pancerni Strzegom. Tym samym rozpoczynają się przygotowania do Wystawy Broni i Militariów oraz uroczystej parady. W zaledwie kilkanaście minut Żarowska Izba Historyczna wypełnia się po brzegi przeróżnymi eksponatami głównie z czasów II Wojny Światowej, choć nie tylko. Wśród nich są ciężkie karabiny maszynowe, karabiny powtarzalne, karabinki automatyczne, broń krótka, ekwipunek żołnierski, środki łączności, liczne odznaczenia oraz wiele innych. Na pierwszych zwiedzających nie trzeba było czekać zbyt długo. Pojawili się bowiem zanim jeszcze wszystko znalazło się na swoim miejscu. Wielu z zaciekawieniem zaglądało do wnętrza zaparkowanych przed Izbą pojazdów militarnych. Po godzinie 11:00 szef GRH Eugeniusz Stodolak zarządził odprawę, podczas której wyznaczono wartę honorową, która ma być zaciągnięta przy Pomniku Pamięci Narodowej w Żarowie. Z niezwykłą pieczołowitością członkowie Grupy sprawdzają umundurowanie oraz poprawiają ekwipunek tuż przed wymarszem na mszę św. w kościele pw. NSPJ w Żarowie. Chwilę potem przed Izbą formowany jest szyk dwójkowy. W końcu pada komenda "Naprzód Marsz". Całość Grupy prowadzi z szablą na ramieniu porucznik Wojska Polskiego w umundurowaniu z września 1939 roku. Dla wszystkich jest to nie małe przeżycie. Po mszy św. o godzinie 12:30 Grupa w podobnym szyku dwójkowym ustawia się tuż za żarowską orkiestrą dętą do przemarszu pod pomnik mieszczący się przy ul. Łokietka. Zaskoczenie ogromne, nikt bowiem z członków Grupy nie spodziewał aż tak zaszczytnego miejsca w szeregu. Przy dźwiękach orkiestry pochód rusza ulicami Mickiewicza i Armii Krajowej na Osiedle Piastów. Po przybyciu na miejsce GRH Pancerni Strzegom zaciągają pierwszą w historii wartę honorową przy tutejszym pomniku. Następuje powitanie zgromadzonych, odegranie hymnu narodowego, przemówienie burmistrza Leszka Michalaka wreszcie składanie kwiatów i zniczy. Wyczytana delegacja "Pancernych" składa się z trzech osób, wszyscy w mundurach wrześniowych. Prowadzący porucznik WP toruję im drogę głośnym okrzykiem "PRZEJŚCIE". Podchodzą tuż pod pomnik, składają wieniec przystrojony biało-czerwonymi kwiatami oraz oddają honory. Po zakończeniu uroczystości w krótkiej, choć niezwykle ciepłej rozmowie z burmistrzem Żarowa, padają słowa: "... po raz kolejny jesteśmy w Żarowie i choć mamy zaproszenia z całego, kraju to przyjechaliśmy właśnie tutaj. Jesteśmy sąsiadami, to Nasz region i to właśnie z nim czujemy się szczególnie związani. Cieszymy się, z możliwości zaprezentowania w Żarowie oraz w tutejszej Izbie Historycznej". Po wykonaniu ostatnich pamiątkowych fotografii na tle pomnika zmarznięci choć w doskonałym nastroju "Pancerni" maszerują do Żarowskiej Izby Historycznej. Po drodze nie brakuje miłych gestów ze strony mieszkańców Żarowa, którzy z okien wykonują fotografie i pozdrawiają. Inni przystają wraz z dziećmi na ulicy aby popatrzyć na historyczne mundury oraz lśniące w słońcu uzbrojenie. W Izbie czeka już ciepła herbata, kawa i pyszne ciasto. Ponownie sala zapełnia się zwiedzającymi wystawę mieszkańcami. Jest niezwykle gwarno, pada wiele pytań o eksponaty prezentowane w każdym niemalże kącie sali ekspozycyjnej. Są wspólne fotografie ze zwiedzającymi, którzy nie kryją podziwu dla pasji oraz zaangażowania goszczących w Żarowie członków GRH ze Strzegomia. Niektórzy z nich specjalnie przyjechali do Żarowa nawet z Polkowic oraz Opolszczyzny. To prawdziwi miłośnicy historii wojskowości oraz militariów. Ich wiedza jest ogromna. Wiedzą tą oraz swoją życiową pasją dzielili się w tym dniu chętnie i z przyjemnością. To właśnie za to należą się im szczególnie serdeczne podziękowania.

Zapraszamy do galerii zdjęć>>

Festyn w Rogoźnicy

Wracając z wojaży Nasza GRH zaczepiła o miejscowość Rogoźnica w trakcie działań zwiadowczych ustaliliśmy, że odbywa się  tam festyn pt. święto dyni, głodni i zmęczeni trudami długiego marszu zostaliśmy serdecznie przyjęci przez organizatorów, jak mówi stary słowiański zwyczaj głodnemu daj się napić i najeść. Tak też się stało, natomiast nasi chłopcy zaprezentowali historyczne mundury, środki łączności, Nasz sławny rower niemiecki z lat 40-tych, motocykle URAL, K 750, repliki broni i wiele innych ciekawostek. Po kilku godzinach prezentacji udaliśmy się do macierzystych jednostek kwaterowania. Zapraszamy do galerii na sprawozdawczy materiał z pobytu w piękniej  i gościnnej  miejscowości Rogoźnica.

Centrum  Aktywności Społecznej CARMEL

Na zaproszenie organizatorów dnia aktywności społecznej,  GRH Pancerni zameldowali się   w siedzibie Centrum  Aktywności Społecznej CARMEL w Strzegomiu w dniu 26 września 2013. Nasza Grupa zaprezentowała dioramę z okresu II wojny światowej  zatytułowaną: „Wojska przebywające w Strzegomiu - maj 1945”. Prezentowaliśmy historyczne mundury żołnierzy armii czerwonej, ludowego wojska polskiego, wojska polskiego oraz wermachtu. Repliki broni z tamtego okresu, środki łączności jak i środki transportu, zabytkowy rower oraz motocykl. Zainteresowanie było duże głównie wśród młodzieży i starszych, którzy pamiętają opowieści swoich  rodziców przybyszy i osadników na tych terenach. Było dużo tematów historycznych, opowieści i wspomnień. Pikanterii występów GRH Pancerni dodawała wojskowa grochówka przygotowana i rozdawana przez kolegę Mariana Górę. Zapraszamy do obejrzenia  galerii zdjęciowej z pobytu GRH w CAS CARMEL. W trakcie trwania wernisażu kręcone były kadry zdjęciowe do filmu wojennego, w którym bierze udział nasza grupa.Ta strona używa plików Cookies zgodnie z Polityką Plików Cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w swojej przeglądarce.